Aktualności

Prawykonanie "Crux Christi salva nos"

Serdecznie zapraszamy na prawykonanie kompozycji "Crux Christi salva nos" Szymona Godziemba-Trytka, które odbędzie się 2 kwietnia o godz. 17.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im W. Lutosławskiego w Warszawie. Jest to kolejna kompozycja zamówiona przez Chór Polskiego Radia w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Kompozytor-Rezydent".

 

Wykonawcy:
Jan Jakub Monowid - kontratenor 
Piotr Kwinta - baryton
Zespół instrumentalny: 
Tomasz Bińkowski, Paweł Piętka, Monika Całus, Krzysztof Danielak, Joanna Wydmuch, Oleksji Prun - waltornie
Sebastian Wypych, Radosław Nur, Paweł Pańta, Anna Bator - kontrabasy 
Leszek Lorent, Tamara Kurkiewicz - perkusja
Chór Polskiego Radia 
Szymon Wyrzykowski - dyrygent

 

>>> BILETY <<<

 

          "Poszukiwania tekstu kompozycji o tematyce pasyjnej doprowadziły mnie do Karawaki, krzyża morowego o dwóch belkach poprzecznych pochodzącym z XVI w. W sylwetkę krzyża wpisane są litery mające swoje rozwinięcie w tekście modlitwy, którą spaja powtarzalne wezwanie Crux Christi salva nos (Krzyżu Chrystusowy, zbaw mnie). Nadrzędną inspiracją podczas tworzenia utworu stał się dla mnie akt modlitwy, a dokładniej mówiąc pełna intymności aura jemu towarzysząca. Pewna powtarzalność, repetycyjność formuł modlitewnych, jest jedynie środkiem pozwalającym uzyskać stan skupienia, kontemplacji oraz pogłębionej refleksji. Przełożenie tych wrażeń na sam utwór wiąże się z pewnym spowolnieniem narracji, ograniczeniem środków muzycznych, fakturalnych oraz przeniesienie ciężaru dramaturgicznego z "podążania za" na "trwanie w". Staram się w ten sposób nadać kompozycji własności o charakterze duchowym, religijnym. Moim pragnieniem jest, aby owo "trwanie" skłaniało odbiorcę do uczestniczenia, kontemplowania oraz doświadczania chwili muzycznej, której powierzyłem szczególne znaczenie.

          Dźwiękowe rozważania nad krucyfiksem z Caravaca ostatecznie pozwoliły mi wydobyć trzy słowa-klamry, które wiążą kompozycję w wymiarze symbolicznym. Są nimi: Czas - Przemijanie - Wieczność."

 

Szymon Godziemba-Trytek            

Festiwal Muzyki w Willi Blumwego

Koncerty w studiu koncertowym im. Jeremiego Przybory Polskiego Radia PIK w Bydgoszczy

wybrana twórczość

Zapraszamy do zapoznania się z twórczością Szymona Godziemba-Trytka.

Katalog kompozycji
Posłuchaj

Muzyka chóralna

Utwory na chóry mieszane i jednorodne a cappella

Posłuchaj

Muzyka symfoniczna

Duże formy instrumentalne i wokalno-instrumentalne

Posłuchaj

Muzyka kameralna

Kompozycje solowe oraz na kameralne składy wykonawcze